Piráti nechtějí podpořit reformu penzí. Vadí jim úprava, kterou navrhli ve druhém čtení předsedové koaličních klubů TOP 09 a ODS Jan Jakob a Marek Benda
Piráti nepodpoří důchodovou reformu, pokud ve sněmovním hlasování projde pozměňovací návrh ODS a TOP 09 na výrazné omezení okruhu lidí, kteří by mohli kvůli náročnosti profesí odcházet do starobní penze dřív bez jejího krácení. Podle Pirátů změna nedává smysl a odporuje dohodě, kterou vláda učinila ještě v době před nedávným odchodem Pirátů do opozice.
Úpravu navrhli ve druhém čtení předsedové koaličních klubů TOP 09 a ODS Jan Jakob a Marek Benda, podle kterého jde o iniciativu dvou stran současné vládní čtyřkoalice. “Budeme se muset do třetího čtení domluvit, které návrhy budou koaličně podpořeny,” řekl novinářům Benda. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) potvrdil, že se o úpravě náročných profesí bude ještě jednat, stoprocentní shoda podle něho dosud nebyla.
Piráti uvedli, že zúžení okruhu lidí s dřívějším odchodem do penze nedává smysl. “Nejenom, že neodpovídá dřív pracně domlouvané verzi, ale, a to je mnohem horší, vůbec neodpovídá realitě a zdravotnímu stavu spousty lidí,” napsala strana v tiskové zprávě. “Původní návrh považujeme za přiměřený, tento za nespravedlivě přísný a ignorující zdravotní stav řady lidí,” uvedla místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti).
Mluvčí Pirátů Kristina Jochmannová ČTK sdělila, že pro pozměňovací návrh Piráti hlasovat nebudou. Pokud projde, nezvednou ruku ani pro návrh jako celek. “Jiné, smysluplné, pozměňovací návrhy pirátští poslanci klidně podpoří,” doplnila. Piráti chtějí mimo jiné usilovat o to, aby se rodičovský příspěvek zvyšoval stejným způsobem jako důchody.
Lidé s rizikovou prací by podle vládní předlohy mohli chodit do důchodu až o pět let dřív podle počtu odpracovaných směn. Zaměstnavatel by za ně platil o pět procentních bodů vyšší odvody. Vládní návrh by se týkal odhadem kolem 120.000 lidí. “Zúžením ve vymezení okruhu rizikových prací se dosáhne určité redukce případných negativních finančních dopadů spojených s rozšířením okruhu pojištěnců s nárokem na dřívější odchod do nekráceného starobního důchodu. Předpokládá se, že půjde o necelých 15.000 osob,” stojí v odůvodnění pozměňovacího návrhu.
Zdroj: ČTK